www.SOFTconsult.TV  | www.SOFTconsult.SK  | www.spiritstudent.cz  | www.AEC-DATA.com  | www.AEC-creative.com  | www.DOMKY.cz generováno: 06.10.2022, 23:27 
SOFTreport
prohledávání serveru: 
 
 krátké zprávy  | články  | tipy a triky  | školství  | burza práce  | download  | galerie projektů
 hlavní stránka  > články  > Obecné články > CAD systémy pro projektování
 
Obecné články
 · CAD systémy pro projektování
 · AEC-DATA
 · PM - projektové řízení
 · FM - facility management
Zasílání informací ze SOFTreportu.
Zadejte svuj e-mail:AEC-DATA
o serveru
23.11.2001Ing. Radek Ledecký
Návrhy krbů a kachlových kamen v ArCon, článek z IS 11/2001 verze pro tisk
 
Co znamená navrhnout krb nebo kachlová kamna?

Volné pokračování článků na téma ArCon a návrhy kamen a krbů z Interiér stavby č. 6/2001.

V současné době je na český trh uváděna verze software ArCon+ 6. Pro navrhování krbů a kamen v software ArCon – vizuální architektura je zcela dostačující verze ArCon 5 a ArCon+ 5. Obě verze umožňují velmi působivou fotorealistickou prezentaci konečného návrhu zákazníkovi, včetně barevného tisku 3D návrhu celého prostoru a základní prostorové dispozice s rozměrových údaji.

Jednoduchost návrhu kachlových kamen nebo krbu budeme prezentovat na návrhu konkrétního topidla.

Nejprve si zvolíme měřítko, ve kterém návrh provedeme. Vytvoříme stavební část, tzn. půdorys do kterého budeme umisťovat kamna. Zkonstruujeme stěny místnosti, můžeme jednoduchým způsobem vložit okna, dveře schody a další stavební prvky. Tímto si ztvárníme reálný prostor, do kterého budou kachlová kamna zasazena. Pokud jde o přesné rozměry stavební části, lze provádět návrh do sítě pomocných čar nebo v ArCon+ numericky.

Jednoduchým způsobem se ikonou přepneme do design režimu, ve kterém začneme se zařizováním interiérů popřípadě se samostatnou stavbou kamen. Stavbu začneme tím, že v katalogu prvků vybereme kachel, prostým poklepáním si ho můžeme zobrazit a umístit do prostoru. Po umístění do prostoru jej můžeme libovolně otáčet, kopírovat (buď po jednom nebo ve skupinách) a vytvářet jednotlivé šáry kachlů. Po zkopírování, můžeme celý šár kachlů vybrat a seskupit do skupiny se kterou můžeme nadále disponovat jako s celkem.
Takto vytvořený jeden šár můžeme dále kopírovat nad sebe, tím se kamna skládají vertikálně, případně je možné, pokud některé části se opakují, uložit tyto části do svojí vlastní knihovny a následně je opět používat.

Výhodou software ArCon od verze 5 je „slepování“ prvků, kdy prvky se automaticky spojují tzn. mají snahu se k sobě přilepit. Pokud je funkce vypnuta a prvky se automaticky nezarovnávají, je možné vyrovnávat prvky tlačítky do jednotlivých os. Toto manuální vyrovnání je vhodné např. u oblých kachlů nebo při skládání kachlů pod jiným úhlem než 90° nebo 180°.

Po vyskládání celé stavby kamen je možné provést obarvení kachlů nebo i jiných prvků, tzn. dávat jim povrchovou úpravu podle skutečnosti. Jednoduchou výměnou lze měnit již použité povrchové úpravy na jiné. Spáry mezi kachlovím je také možné obarvit jinou barvou než je kachel a dát vyniknout kontrastu. Pro hromadnou výměnu barev kachloví a spár se v současnosti připravuje nadstavba Soupiska v.2, která umožní celou barvu kamen změnit během krátké chvíle.

Pokud v návrhu kamen potřebujeme použít atypické prvky, je možné využít knihovnu Prvků pro stavbu krbů, která je rozšiřujícím datovým modulem pro sw ArCon. Případně si v ArConu+ vytvořit prvek podle svých vlastních potřeb a představ. Tento prvek je možné si opět uložit pro další použití.

V případě, že nedostačují barevné povrchy, které jsou ve standardní knihovně, je možné doplnit své vlastní povrchy ve formátu BMP, JPG a GIF. (naskenovat nebo vyfotit digitálním aparátem a umístit do správného adresáře).

Dvířka a kování je možné vytvořit ze standardních prvků nebo v software ArCon+ vlastním vymodelováním a otexturováním.

Návrhy lze v hrubých rysech okótovat, především umístění stavby kamen nebo krbu v prostoru. Celý návrh projektu lze také vytisknout jako 3D obrázek, základní dispozici ve 2D a předat zákazníkovi, popř. uložit jako obrázky zaslat e-mailem. Nadstavba Soupiska v.2 poskytuje také kompletní výpis materiálu použitého na stavbu kachlových kamen a to včetně ceny za jednotlivé stavební prvky.


Pro prezentaci stavby byl použit konkrétní návrh kamen od firmy KOKK Pavel Baďura – Otrokovice.

Ing. Hana Homolková
Ing. Radek Ledecký

RH SID, s.r.o.
Čechyňská 419/41a
602 00 Brno

05 43254907
info@rhsid.cz
www.rhsid.cz

další odkaz: http://www.rhsid.cz

 
 krátké zprávy  | články  | tipy a triky  | školství  | burza  | download  | galerie projektu

Vydává SOFTconsult, spol. s r. o.
e-mail:webmaster@softconsult.com
© 2001-2022 Všechna práva vyhrazena.